SCA

06

 
   ...join the movers and shakers

 
   Home       Register       Organization       Call       Program       Sponsors   
 

SCA'06 Program

[ Friday, Saturday, Sunday, Monday, Social program, PDF version ]

Friday, Sept 1

18:00-20:00     Registration
Avoid the rush.. register early, and relax with a glass of wine and a chat!
Registration will take place at the Academy - click here for a map...



Saturday, Sept 2

08:30-09:00     Registration
09:00-09:15     Introduction: James O'Brien
09:15-10:15     Keynote Talk (Chair: Marie-Paule Cani)
Stop-motion Animation: bringing Wallace and Gromit to life!
MERLIN CROSSINGHAM, Key Animator and Director, Aardman Animations ...more info.
10:15-10:30     Coffee break
10:30-12:10     Session 1: Controlling Simulations (Chair: Demetri Terzopoulos)
Detail-Preserving Fluid Control.
Nils Thuerey, Richard Keiser, Ulrich Rüde, Mark Pauly
Keyframe Control of Complex Particle Systems Using the Adjoint Method.
Chris Wojtan, Peter J. Mucha, Greg Turk
A Controllable, Fast and Stable Basis for Vortex Based Smoke Simulation
Alexis Angelidis, Fabrice Neyret, Karan Singh, Derek Nowrouzezahrai
Path-based Control of Smoke Simulations
Yootai Kim, Raghu Machiraju, David Thompson
12:10-13:30     Lunch (no event planned)
13:30-15:35     Session 2: Simulating Deformable Bodies (Chair: Matthias Teschner)
Geometric, Variational Integrators for Computer Animation
Liliya Kharevych, Weiwei Yang, Yiying Tong, Mathieu Desbrun, Peter Schroeder, Eva Kanso, Jerrold E. Marsden
Progressive Deforming Meshes based on Deformation Oriented Decimation and Dynamic Connectivity Updating
Fu-Chung Huang, Bing-Yu Chen, Yung-Yu Chuang
Fast Arbitrary Splitting of Deforming Objects
Denis Steinemann, Miguel A. Otaduy, Markus Gross
Fast Simulation of Deformable Models in Contact Using Dynamic Deformation Textures
Nico Galoppo, Miguel A. Otaduy, Paul Mecklenburg, Markus Gross, Ming C. Lin
Simultaneous Coupling of Fluids and Deformable Bodies
Nuttapong Chentanez, Tolga G. Goktekin, Bryan E. Feldman, James F. O' Brien
15:35-16:00     Coffee break
16:00-17:40     Session 3: Animating Clothes and Hair (Chair: Eitan Grinspun)
Oriented Strands - Dynamics of Stiff Multi-body System
Sunil Hadap
Simple Linear Bending Stiffness in Particle Systems
Pascal Volino, Nadia Magnenat-Thalmann
A Consistent Bending Model for Cloth Simulation with Corotational Subdivision Finite Elements
Bernhard Thomaszewski, Markus Wacker, Wolfgang Strasser
Perceptual Evaluation of Level of Detail Clothing for Virtual Humans
Rachel McDonnell, Simon Dobbyn, Steven Collins, Carol O'Sullivan
18:30-22:30     Conference dinner: full details here.

top

Sunday, Sept 3


09:00-10:15     Session 4: Processing Shape and Motion Data (Chair: Daniel Thalmann)
Segment-Based Human Motion Compression
Guodong Liu and Leonard McMillan
Motion Templates for Automatic Classification and Retrieval of Motion Capture Data
Meinard Mueller, Tido Roeder
Learning a correlated model of identity and pose-dependent body shape variation for real-time synthesis
Brett Allen, Brian Curless, Zoran Popovic, Aaron Hertzmann
10:15-10:30     Coffee break
10:30-12:10     Session 5: Modeling Natural Phenomena (Chair: Robert Bridson)
Animation of Open Water Phenomena with coupled Shallow Water and Free Surface Simulations
Nils Thuerey, Ulrich Rüde, Marc Stamminger
Modeling Ice Dynamics As A Thin-Film Stefan Problem
Theodore Kim, David Adalsteinsson, Ming C. Lin
Generating Surface Crack Patterns
Hayley N. Iben, James F. O'Brien
Hierarchical retargetting of 2D motion fields to the animation of 3D plant models
Julien Diener, Lionel Reveret, Eugene Fiume
12:10-13:30     Lunch (no event planned)
13:30-14:30     Keynote talk (Chair: Carol O'Sullivan)
Viewing Animations: what people see and understand and what they don't
DENNIS PROFFIT, Professor of Psychology, University of Virginia. ...more info.
14:30-15:45     Session 6: Physics-based Motion Editing (Chair: Michiel van de Panne)
Interactive Animation of Dynamics Manipulation
Yeuhi Abe, Jovan Popovic
Physics-Based Motion Retiming
Jim McCann, Nancy S. Pollard, Siddhartha S. Srinivasa
Composition of Complex Optimal Multi-Character Motions
C. Karen Liu, Aaron Hertzmann, Zoran Popovic
15:45-16:15     Coffee break
16:15-17:30     Session 7: Animation Systems (Chair: Ken Anjyo)
Re-Using Traditional Animation: Methods for Semi-Automatic Segmentation and Inbetweening
Christina N. de Juan, Bobby Bodenheimer
MotionMaster: Authoring and Choreographing Kung-fu Motions by Sketch Drawings
Qilei Li, Weidong Geng, Tao Yu, Xiao Jie Shen, Newman Lau, Gino Yu
"Walk to here": A Voice-Driven Animation System
Zhijin Wang, Michiel van de Panne
17:30-17:35     Short break
17:35-18:15     Posters fast forward (Chair: Caroline Larboulette)
18:15-21:00     Poster session / wine & cheese party

top

Monday, Sept 4


09:00-10:15     Session 8: Facial Animation (Chair: Petros Faloutsos)
Expressive Facial Animation Synthesis and Editing with Phoneme-Isomap Control
Zhigang Deng, Ulrich Neumann
Simulating Speech with a Physics-Based Facial Muscle Model
Eftychios Sifakis, Andrew Selle, Avram Robinson-Mosher, Ronald Fedkiw
Sketching Articulation and Pose for Facial Animation
Edwin Chang, Odest Chadwicke Jenkins
10:15-10:30     Coffee break
10:30-12:10     Session 9: Motion Editing and Control (Chair: Ken Perlin)
Robust Kinematic Constraint Detection for Motion Data
Benoit Le Callennec, Ronan Boulic
Fat Graphs: Constructing an Interactive Character with Continuous Controls
Hyun Joon Shin, Hyun Seok Oh
Precomputed Search Trees: Planning for Interactive Goal-Driven Animation
Manfred Lau, James Kuffner
Automatic Splicing for Hand and Body Animations
Anna Majkowska, Victor Zordan, Petros Faloutsos
12:10-13:30     Lunch (no event planned)
13:30-15:10     Session 10: Animating and Rendering Liquids (Chair: Markus Gross)
Physics Based Boiling Simulation
Viorel Mihalef, Betul Unlusu, Dimitris Metaxas, Mark Sussman, M.Y. Hussaini
Simulation of Bubbles
Wen Zheng, Jun-Hai Yong, Jean-Claude Paul
Practical Animation of Turbulent Splashing Water
Insung Ihm, Janghee Kim, Deukhyun Cha, Byungjoon Chang, Bonki Koo
A Texture Synthesis Method for Liquid Animations
Adam W. Bargteil, Funshing Sin, Jonathan Michaels, Tolga G. Goktekin, James F. O'Brien
15:10-15:30     Coffee break
15:30-16:30     Special Session (Chair: Jos Stam)
Art-Directed Cloth and Skin Animation
ERWAN MAIGRET, Dreamworks Animation SKG. ...more info.
16:30-17:00     Awards & closing session (Chair: Fred Pighin)

top


To report any errors on this page, please contact john.dingliana@cs.tcd.ie

 
   SCA 2005       SCA 2004       SCA 2003       SCA 2002       More...